Feminizacja twarzy – linia włosów i przeszczep włosów

Feminizacja twarzy – linia włosów i przeszczep włosów

Kształt i wysokość linii włosów ma wpływ na wizualny odbiór 1/3 górnej części twarzy. Korektę linii włosów łączymy zazwyczaj z zabiegiem feminizacji czoła. To ważne, aby uzyskać naturalny wygląd, tak ważny dla spójnego wizerunku i kobiecej ekspresji każdego obszaru twarzy po zabiegach feminizacji. 

Linia włosów u kobiet i mężczyzn różni się znacząco. Jej przesunięcie połączone z przeszczepem włosów dopełnia efekt feminizacji i pozwala osiągnąć naturalne rezultaty w górnej 1/3 części twarzy. Nowa linia włosów jest zawsze projektowana tak, aby wiernie oddać gęstość i ułożenie włosów na skórze głowy. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, a końcowy efekt opieramy na potrzebach i oczekiwaniach naszych pacjentek. Wiemy, jak ważny dla każdej pacjentki jest spójny i naturalny kobiecy wygląd. Dla każdej osoby indywidualnie dobieramy procedury oraz zakres wykonywanej operacji. 

Przed zabiegiem korekty linii włosów – analiza i konsultacje

Zakres modyfikacji w zakresie przesunięcia linii włosów zawsze zaczynamy od oceny anatomicznej i potrzeb pacjentki w tym zakresie. Nasi specjaliści analizują kształt i wysokość linii włosów, czyli odległość pomiędzy linią oczu a granicą włosów. Ważna jest także gęstość włosów oraz ich struktura. 

 • Wymienione czynniki pozwalają określić typy ułożenia linii włosów:
 • TYP 1 – normalna wysokość i zaokrąglona linia włosów – bez recesji, włosy równomiernie okalające twarz po linii owalu
 • TYP 2 – normalna wysokość linii i cofnięte boczne skronie – przypomina kształtem literę M
 • TYP 3 – naturalnie wysoka linia włosów
 • TYP 4 – wysoka linia włosów spowodowana łysieniem, szczególnie w obszarze bocznych skroni
 • TYP 5 – nieokreślona linia włosów wynikająca z zaawansowanego łysienia.

Cały proces feminizacji twarzy poprzedzony jest serią konsultacji ze specjalistami. Na tym etapie pomocny jest także innowacyjny system Vectra XT. To specjalistyczny sprzęt, który na podstawie obrazu uzyskanego z kilku kamer buduje trójwymiarowy model twarzy i sylwetki pacjentki. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia tworzenie wielu wizualizacji, przedstawiających efekty proponowanych zabiegów, krok po kroku, na każdym etapie procedury MtF. Pacjentka może zobaczyć efekty zabiegów jeszcze przed ich rozpoczęciem, co znacznie redukuje obawy przed podjęciem długotrwałego procesu modyfikacji chirurgicznych. 

Na czym polega zabieg feminizacji linii włosów z przeszczepem?

W zależności od określonego typu ułożenia linii włosów, kształtu twarzy i potrzeb pacjentki, w klinice Timeless proponujemy różne procedury. 

Redefinicję linii włosów połączoną z przeszczepem włosów polecamy przede wszystkim pacjentkom z wystarczającą gęstością włosów i bez aktywnego łysienia androgenowego. To opcja idealna dla osób z typem 2. W takich przypadkach szczególną uwagę zwracamy na wypełnienie ubytków na skroniach, do czego wykorzystuje się przeszczepy włosów. Zabieg prowadzimy w taki sposób, aby uzyskać płynną i naturalnie wyglądającą linię włosów.

W przypadku nienaturalnej zbyt wysokiej linii (typ 4 i 5) podczas zabiegu obniżamy linię włosów poprzez jej przesunięcie do przodu. Dzięki przeszczepom istnieje możliwość przeniesienia wysokiej linii nawet o 1 cm, co optycznie obniża czoło i nadaje twarzy pełniejszy owal.

Osobom z typem 3 i 5 proponujemy zazwyczaj przesunięcie linii połączone z przeszczepem włosów. Wielkość przeszczepu jest zależna od potrzeb konkretnej osoby – od wąskiego paska za nową linią włosów aż po większe obszaru na czubku głowy pozbawione włosów wskutek zaawansowanego łysienia. 

Mieszki włosowe uzyskujemy dzięki zastosowaniu dwóch technik: FUSS lub FUE. FUSS (ang. Follicular Unit Strip Surgery) to metoda, w której mieszki włosowe uzyskuje się z pasków pozyskanych ze skóry głowy. Zaś FUE (ang. Follicular Unit Extraction) polega na pobieraniu mieszków włosowych jeden po drugim, bez potrzeby operacji. Ta druga metoda jest znacznie trudniejsza i bardziej czasochłonna. Wymaga dużego doświadczenia i precyzji.

Jak przebiega zabieg feminizacji linii włosów?

W Timeless proponujemy dwie metody korekcji linii włosów. Pierwsza przeznaczona jest dla osób, u których naturalna linia przebiega równomiernie, bez ubytków w obszarze bocznym lub skroniowym. Zakłada chirurgiczne obniżenie linii włosów po usunięciu wąskiego paska skóry w okolicy linii włosów. Nacięcie wykonuje się na owłosionej skórze głowy, aby zminimalizować ryzyko powstania widocznych blizn. 

Drugą opcją jest wykonanie przeszczepów włosów z przesunięciem linii, często wykonywane razem z operacją feminizacji czoła. W klinice Timeless opracowaliśmy procedury pozwalające połączyć modyfikacje w obrębie tych dwóch obszarów, co znacząco wpływa na czas, koszty i złożoność całego procesu feminizacji twarzy. Połączenie zmian w obrębie kilku obszarów podczas jednego zabiegu to też mniej stresu dla pacjentki oraz skrócenie okresu rekonwalescencji. 

Podczas zabiegu wykorzystujemy pasek skóry głowy usuwany w celu uzyskania dostępu do czoła do modelowania i wypełnienia linii włosów. Po chirurgicznych modyfikacjach w obrębie struktur czoła projektujemy nową linię włosów (IHT – ang. Immediate Hair Transplant Technique), a pozyskane mieszki włosowe wszczepiamy na nowe miejsce. 

Aby zmniejszyć ryzyko związane z przedłużonym znieczuleniem ogólnym, pacjent jest wybudzany i utrzymywany w stanie lekkiej sedacji przez cały czas trwania procedur przeszczepiania włosów. 

Przed zabiegiem należy też ustabilizować hormonalne zaburzenia związane z łysieniem androgenowym. Jeśli podczas zabiegu feminizacji czoła ilość mieszków byłaby niewystarczająca do przeszczepu, wówczas można pobrać je z innego obszaru skóry głowy.

 • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
 • Maciej Mazurek

  dr n. med. Maciej Mazurek

  Lekarz medycyny estetycznej, doktor nauk medycznych, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
  Umów wizytę
 • Dr n. med. Wiktor Paskal

  dr n. med. Wiktor Paskal

  Lekarz medycyny estetycznej, doktor nauk medycznych, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
  Umów wizytę