Feminizacja okolicy oczu, blefaroplastyka

Feminizacja okolicy oczu, blefaroplastyka

Oczy, ich obrys i napięcie skóry wokół, mają duży wpływ nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na uzyskanie kobiecej ekspresji górnej części twarzy. Plastyka powiek w ramach zabiegów FFS polega na korekcie ilości i ułożenia skóry wokół oczu oraz na osiągnięciu właściwego jej napięcia. Kobiecy kontur oczu oraz wygładzona skóra pozwalają uzyskać młodzieńczy wygląd okolic oczu.

Skóra wokół oczu jest cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy. Ma mniej gruczołów łojowych, a jej wewnętrzna struktura jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Co więcej, każdy z mięśni i pokrywająca je skóra codziennie wykonują wiele mikroruchów, które także wpływają na ich kondycję. To, w połączeniu z czynnikami genetycznymi, uszkodzeniami wynikającymi z ekspozycji na słońce, stresem i zmęczeniem, sprawia, że oczy i powieki to pierwsze obszary, w których widoczne stają się oznaki starzenia. 

Po stopniu napięcia skóry wokół oczu i powiek często już na pierwszy rzut oka łatwo można określić wiek osoby. To dlatego, aby uzyskać młodzieńczy i świeży wygląd, wiele osób decyduje się na plastykę powiek w ramach FFS. Nie jest to procedura niezbędna w procesie feminizacji twarzy, jednak efekty związane z uzyskaniem bardziej kobiecej ekspresji sprawiają, że często jest uwzględniana na etapie modyfikacji w obrębie górnej części twarzy.

Na czym polega zabieg feminizacyjnej plastyki powiek (blefaroplastyki)?

To zabieg mający na celu usunięcie wiotkiej i rozciągniętej skóry pod oczami i wokół powiek (czyli tzw. „opadające powieki”). W niektórych przypadkach, przy nadmiarze tkanki, plastykę powiek wykonuje się w połączeniu z zabiegiem feminizacji czoła.

Podczas operacji górnych powiek chirurg wykonuje niewielkie nacięcia wzdłuż naturalnych fałd skóry, a następnie oddziela skórę od leżącej pod nią tkanki mięśniowej i tłuszczowej. Następnie nadmiar skóry (powodujący powstawanie zmarszczek) i tłuszczu (który daje efekt „ciężkości” powiek) jest usuwany lub modelowany by uzyskać bardziej młodzieńczy wygląd. 

Zakres feminizacji oczu

Nacięcie w obrębie dolnych powiek wykonuje się wewnątrz brzegu powieki. Następnie poduszki tłuszczowe powodujące tzw. „worki” pod oczami są usuwane lub modyfikowane. 

Zmarszczki i tzw. „kurze łapki” wokół oczu można również zregenerować podczas tego samego zabiegu. Stosuje się w tym celu peeling chemiczny. Napięcie poprawia się, a efektem jest elastyczna i sprężysta skóra. 

W niektórych przypadkach do uzyskania kobiecego i młodzieńczego wyglądu może być potrzebne także napięcie mięśni dolnych powiek. Wówczas wykonuje się niewielkie nacięcie pod dolnymi rzęsami, które po drobnych modyfikacjach w obrębie tkanek, następnie jest zamykane mikroszwami (są usuwane 5-7 dni po zabiegu). 

Blefaroplastykę można wykonać w połączeniu z rekonstrukcją czoła lub feminizacją nosa w ramach tego samego zabiegu.

 • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
 • Dr Janusz Jaworowski

  dr Janusz Jaworowski

  Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, Członek Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych. Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Od lat kompleksowo pomaga transkobietom, wykonując zabiegi FFS (feminizacji twarzy), rekonstrukcje piersi oraz operacje SRS (waginoplastykę).
  Umów wizytę
 • Maciej Mazurek

  dr n. med. Maciej Mazurek

  Lekarz medycyny estetycznej, doktor nauk medycznych, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
  Umów wizytę