Korekcja uszu – otoplastyka, zmniejszenie płatków

Kształt, wielkość i symetria ułożenia uszu są równie ważne dla atrakcyjności twarzy, jak w przypadku oczu, nosa lub ust. Mniejsze i bardziej przylegające do głowy uszy są spójne z kobiecym wyglądem, nadają twarzy delikatności i wysubtelniają rysy. W Klinice Timeless wykonujemy zabiegi korekcji uszu w ramach procesu korekty płci MtF. 

Na czym polega korekcja uszu podczas FFS?

W procesie feminizacji twarzy korekcja uszu polega najczęściej na zmniejszeniu ich rozmiaru oraz kąta odchylenia od głowy. Odstające lub zbyt masywne wizualnie tkanki małżowiny usznej jednoznacznie kojarzą się z wyglądem genetycznego mężczyzny. Wysubtelnienie konturu uszu i zmniejszenie kąta odchylenia od głowy sprawia, że stają się one bardziej spójne z łagodnym kobiecym profilem. Ich wielkość i kształt jednoznacznie identyfikują płeć twarzy, istotnie wpływając na postrzegania wyglądu kobiety jako atrakcyjnego i bardziej kobiecego.

Otoplastyka – na czym polega zabieg?

Otoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na korekcie odstających uszu, zmianie ich kształtu i wielkości. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie za uchem, przez które jest w stanie usunąć nadmiar chrząstki oraz w razie potrzeby zmienić jej kształt. Wykorzystując specjalne szwy modyfikuje układ tkanek. 

Choć z pozoru to prosty zabieg, wiemy, że wymaga dużej wiedzy anatomicznej i doświadczenia operacyjnego. Kluczowe jest bowiem precyzyjne nadanie płatkom uszu naturalnego wyglądu poprzez stworzenie odpowiedniego konturu i proporcji.

Zmniejszenie płatków usznych

W sytuacji, gdy płatek ucha jest zbyt duży i opadający, rozwiązaniem jest nacięcie jego dolnej krawędzi i usunięcie nadmiaru tkanki. Kluczowe jest precyzyjne zszycie w taki sposób, by cała małżowina uszna po wygojeniu miała naturalny kształt. Zabieg ten można przeprowadzić podczas innych procedur feminizacji twarzy. 

Korekcję uszu jako samodzielną operację wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Jeśli z pacjentką zdecydujemy o włączeniu jej do innych procedur feminizacji twarzy, wówczas zwykle potrzebne jest znieczulenie ogólne. Od razu po zabiegu widoczna jest różnica w budowie małżowiny usznej. Całkowite wygojenie i naturalne ułożenie tkanek osiąga się po około roku po zabiegu. Po operacji pozostaje jedynie niewielka niewidoczna blizna.