Feminizacja nosa

Feminizacja nosa

Zabieg feminizacji nosa stanowi ważną część procesu chirurgicznej afirmacji płci. Jest jednym z kluczowych etapów ukształtowania bardziej kobiecego wyglądu całej twarzy. W Timeless prowadzimy zabiegi chirurgii nosa, które pomagają osobom transpłciowym uzyskać bardziej kobiecą ekspresję, a co za tym idzie – dodają im pewności siebie i pozwalają lepiej poczuć się we własnym ciele.

Nos jest jedną z tych struktur w obrębie twarzy, które mocno podkreślają męskie cechy. Jego lokalizacja w centralnej części silnie rzutuje na ogólne postrzeganie płci twarzy. Ma też duży wpływ na kształtowanie się charakteru ekspresji i na pokazywanie emocji.

W procesie korekty płci (FFS) zabieg feminizacji nosa nie jest konieczny u każdej pacjentki. Jednak nadanie nosowi bardziej kobiecego charakteru sprawi, że cała twarz wydaje się delikatniejsza. Feminizacja nosa powoduje, że optycznie oczy stają się większe i uwydatniają się kości policzkowe. Efektem jest złagodzenie rysów twarzy, które korzystnie wpływa na ogólny i naturalny efekt końcowy.

Plastyka nosa – co zmienia w wyglądzie?

Kształt, struktura i wielkość nosa mają kluczowe znaczenie dla postrzegania płci twarzy. Męski nos ma bardziej wydatne kości, jest większy i szerszy niż u kobiety – to nadaje mu bardziej masywny wygląd. Przejście pomiędzy nosem a czołem jest ostre i wyraziste, a odległość między górną wargą i nosem jest dłuższa u genetycznych mężczyzn niż u kobiet.

Kobiece nosy są zazwyczaj mniejsze i węższe. Postrzegane są jako mniej wydatne, z drobnym i ostro zakończonym czubkiem. Nozdrza są mniejsze, a nos jest zwykle prosty lub z łagodną krzywizną.

Wiemy, że feminizacja nosa jest ważnym punktem na liście zabiegów chirurgicznych potwierdzających płeć twarzy. Prowadzona w Timeless korekta nosa pozwala na dopełnienie efektu feminizacji oraz osiągnięcie naturalnego efektu typowo kobiecej ekspresji.

Feminizacja nosa – by poczuć się pewniej

Zabiegi korekty nosa przeprowadzane w ramach FFS pozwalają na spójną feminizację wyglądu, co dodaje pewności siebie i poprawia samopostrzeganie osób transpłciowych. Widzimy, że pacjentki czują się po prostu lepiej we własnym ciele.

Co więcej, wprowadzenie zmian w wyglądzie nosa ma też za zadanie zharmonizowanie jego wyglądu z innymi strukturami twarzy (czoła, żuchwy i brody), które także przeszły zabiegi feminizacji. Zabiegi w obrębie twarzy prowadzone w naszej klinice dają spójny, proporcjonalny i typowo kobiecy efekt estetyczny. Pojawia się delikatny i regularny profil, który naturalnie wpisuje się w kobiecy wygląd.

Przed zabiegiem, wspólnie z chirurgiem prowadzącym, tworzymy poglądową wizualizację 3D, która pozwala na pokazanie efektów planowanego zabiegu. W klinice Timeless pracujemy z systemem VECTRA XT, który wyposażony jest w układ sześciu niezależnych kamer i specjalistyczne oprogramowanie do szczegółowego zaprojektowania zabiegu feminizacji nosa. Na podstawie obrazów z kamer powstaje trójwymiarowy, w pełni interaktywny model twarzy pacjenta.

Chirurg, wykorzystując urządzenie VECTRA XT może przeprowadzić wiele symulacji i wariantów, aż do uzyskania satysfakcjonującej dla pacjentki wizualizacji. System daje możliwość spojrzenia na twarz z dowolnego kąta w widoku z przodu, z boku (profil), z góry. Dzięki zastosowaniu tej technologii można dokładnie zaplanować końcowy efekt feminizacji już na etapie konsultacji.

 

Jak przebiega zabieg feminizacji nosa?

Do każdej z osób, które pragną osiągnąć bardziej kobiecy wygląd, podchodzimy bardzo indywidualnie. Operacja feminizacji nosa to wysoce spersonalizowany zabieg oparty na dogłębnej ocenie kości, skóry i struktur chrzęstnych nosa. Podczas plastyki nosa w ramach FFS skupiamy się nie tylko na aspekcie estetycznym, ale bierzemy też pod uwagę jego strukturę. To ważne, aby uniknąć powikłań w postaci zapadnięcia się tkanek w okolicy grzbietu i czubka nosa. Jeśli jest taka potrzeba, wykorzystujemy wówczas metodę przeszczepu tkanki chrzęstnej.

W Timeless zabieg feminizacji nosa przeprowadzamy bezpieczną metodą ultradźwiękową. Dzięki specjalnie przystosowanym narzędziom Piezosurgery® zabieg odbywa się bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek miękkich. Sama metoda jest bardzo precyzyjna, więc gojenie jest szybsze, a sam zabieg daje lepsze efekty.

Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, trwa ona około 3-4 godziny. Aby nadać nosowi i całej twarzy bardziej kobiecy wygląd i ekspresję, w kolejnych etapach zabiegu stosujemy następujące techniki korekty nosa:

 • Usunięcie małego fragmentu chrząstki i założenie niewielkich szwów pozwala na zwężenie lub nieznaczne uniesienia czubka nosa.
 • Feminizację profilu uzyskuje się poprzez usunięcie nadmiaru kości i chrząstki u nasady nosa.
 • Zwężenie kości nosowej stosujemy, gdy nasada nosa jest zbyt szeroka. Wówczas można ją zmniejszyć przez przecięcie kości z każdej strony i przybliżenie ich w kierunku środkowej osi nosa.
 • Zwężenie i zmniejszenie nozdrzy uzyskujemy przez usunięcie podstawy chrząstki wyrostka zębodołowego.

W celu feminizacji obszaru między nosem a ustami stosuje się nieznaczne podniesienie górnej wargi. Chirurg wykonuje precyzyjne niewielkie nacięcie skóry tuż pod nosem – to tak zwana metoda bullhorn technique. W kolejnym etapie usuwa wąski pasek skóry wraz z tkanką podskórną, jednak bez ingerencji w strukturę mięśnia okrężnego ust. Ta drobna chirurgiczna modyfikacja wysmukla ten obszar twarzy i nadaje mu kobiecej delikatności.

Uzupełnieniem zabiegu feminizacji nosa jest korekta linii brwi, co wizualnie zmiękcza kąt między nosem a czołem.

Po zabiegu chirurgicznym minie trochę czasu, zanim widoczny będzie efekt końcowy. Po ustąpieniu obrzęku i siniaków nos będzie początkowo nieco większy. Potrzeba też trochę czasu, by skóra dostosowała się do nowej struktury nosa.

Stosowana w Timeless specjalistyczna metoda ultradźwiękowa jest bezpieczna i precyzyjna. To technika chirurgiczna, która minimalizuje wpływ na okoliczne tkanki i pozwala na szybkie wygojenie się zmian. Twarz potrzebuje trochę czasu, by nabrać naturalnego wyglądu, jednak słuchając opinii naszych pacjentek widzimy, że efekty zabiegu feminizacji nosa i całej twarzy są zazwyczaj widoczne szybciej, niż się tego spodziewały.

 • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
 • Dr Janusz Jaworowski

  dr Janusz Jaworowski

  Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, Członek Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych. Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Od lat kompleksowo pomaga transkobietom, wykonując zabiegi FFS (feminizacji twarzy), rekonstrukcje piersi oraz operacje SRS (waginoplastykę).
  Umów wizytę
Feminizując nos bierzemy pod uwagę wygląd całej twarzy i planujemy zabieg w taki sposób, żeby twarz nabrała więcej cech kobiecego wyglądu. W tym celu wykorzystujemy urządzenie VECTRA XT do wizualizacji przyszłego wyglądu twarzy w 3D. Dodatkowo standardowa korekta nosa nie ingeruje w tak dużym stopniu w kształt nosa, w jego strukturę. Feminizacja nosa bardzo często wiąże się ze zmniejszeniem nosa a to bardzo poważny zabieg wymagający bardzo dokładnego zaplanowania, ponieważ ingerujemy w kształt nosa jednocześnie zachowując jego funkcje - swobodny przepływ powietrza.