Feminizacja czoła

Feminizacja czoła

Kształt, struktura czoła i górnej okolicy oczodołów są często kluczowymi obszarami twarzy decydującymi o postrzeganiu płci twarzy. Łuk brwiowy determinuje charakter oprawy oczu i może mieć wpływ na to, czy wygląd konkretnej osoby jest postrzegany jako kobiecy czy męski.

Na czym polega operacja feminizacji czoła?

To zabieg chirurgiczny mający na celu modyfikację obszaru czoła, czasami w połączeniu ze zmianami w obrębie linii włosów i nosa. Złagodzenie struktury i objętości czoła nadaje pacjentce bardziej kobiecego wyrazu i pozwala na uzyskanie ekspresji właściwej dla płci żeńskiej. Mniej uwydatnione linie czoła i oczodołów sprawiają, że rysy twarzy stają się delikatniejsze, a sam profil – bardziej subtelny. 

Zabieg feminizacji czoła łączy się często z przesunięciem i uzupełnieniem linii włosów. Nacięcie na skórze głowy, dające dostęp do całego obszaru struktur czoła, daje jednocześnie możliwość wycięcia paska skóry z mieszkami włosowymi. Te następnie są pozyskiwane i przeszczepiane na linii czoła, aby nadać jej bardziej zaokrąglony kształt.

Zabieg feminizacji czoła można łączyć także z operacjami w obrębie nosa. Przejście między czołem a nosem jest kluczowe dla postrzegania płci twarzy. To dlatego nasi specjaliście starannie planują modyfikacje w obrębie tego obszaru w przebiegu całego procesu feminizacji twarzy, by uzyskać spójny i naturalny kobiecy wygląd.

Różnice w budowie czoła u kobiet i mężczyzn

Czaszki genetycznych mężczyzn mają zazwyczaj bardziej wydatne i masywne czoło i łuki brwiowe. Cechują się też większą objętością w bocznych okolicach oczu. Z kolei typowo kobiece czoło jest bardziej zaokrąglone, z płynnym przejściem pomiędzy nosem a czołem. Przyglądając się szczegółom, zauważymy, że u kobiet bardzo rzadko obserwuje się wydatne i nieco wystające kości brwiowe. 

To właśnie dzięki złagodzeniu mocno zarysowanych łuków brwiowych i zmniejszeniu struktur kostnych w obrębie czoła w trakcie jednego zabiegu można uzyskać delikatne rysy twarzy. 

Kształt, struktura czoła i górnej okolicy oczodołów są często kluczowymi obszarami twarzy decydującymi o postrzeganiu płci twarzy. Łuk brwiowy determinuje charakter oprawy oczu i może mieć wpływ na to, czy wygląd konkretnej osoby jest postrzegany jako kobiecy czy męski.

 

Poznaj efekt przed zabiegiem

W Klinice Timeless kompleksowo podchodzimy do opieki nad każdą pacjentką. Indywidualnie projektujemy cały proces korekty płci, w tym całą serię zabiegów, które pozwolą na uzyskanie w pełni kobiecego i naturalnego wyglądu. Staramy się, aby zminimalizować blizny oraz w ramach jednej operacji przeprowadzić zmiany w obrębie kilku sąsiadujących obszarów. To dla naszych pacjentek realna korzyść nie tylko pod kątem czasu poświęconego na rekonwalescencję, ale też stresu i kosztów. 

Każda operacja poprzedzona jest serią konsultacji ze specjalistami i badań diagnostycznych. Co więcej, razem z naszymi pacjentkami tworzymy wizualizację efektów zabiegu na każdym etapie feminizacji twarzy. Pomaga nam w tym innowacyjny system VECTRA XT, z którego korzystają renomowane ośrodki chirurgii plastycznej na całym świecie. Na podstawie widoku z kilku kamer system tworzy trójwymiarowy model twarzy lub sylwetki pacjentki. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na stworzenie dowolnej liczby wizualizacji zmian w każdym obszarze ciała, co pozwala poznać przewidywane efekty zabiegu już na samym początku całego procesu tranzycji MtF.

Jak wykonuje się zabieg feminizacji czoła?

Rekonstrukcja czoła i linii brwi to zabieg, który może obejmować ukształtowanie na nowo i chirurgiczną rekonstrukcję całej okolicy przedniej ściany zatoki czołowej. To przestrzeń w czaszce wypełniona powietrzem, która oddzielona jest bardzo cienkim (zwykle o grubości około 2 mm) fragmentem kości. A to oznacza, że wydatnej kości czołowej nie można złagodzić wyłącznie przez spłycenie jej powierzchni. Niesie to bowiem za sobą potencjalne ryzyko perforacji czaszki oraz trudność z uzyskaniem gładkiego przejścia między nosem a czołem. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować inne techniki operacyjne.

Najlepszym sposobem na głęboką przebudowę czoła i usunięcie nadmiaru kości jest osteotomia, czyli wycięcie blaszki kostnej. Ten fragment kostny jest następnie odpowiednio kształtowany w nowej, idealnej pozycji. Jest to możliwe dzięki mocowaniu tytanowymi mikrośrubami, które prawidłowo stabilizują segment kostny przez cały czas gojenia. To metoda, która w bezpieczny i całkowicie przewidywalny sposób pozwala uzyskać zakładany efekt feminizacji. Mikrośrubki nie są widoczne przez skórę, nie ma więc obaw o jej nienaturalne ułożenie.

Wykorzystanie opisanej techniki nadaje czołu bardziej owalny kształt i zmniejsza wydatną linię między nosem a czołem. Podczas zabiegu podnoszona jest także tkanka miękka, co jest dodatkową zaletą. Wpływa to bowiem na pojawienie się bardziej kobiecych rysów i odmładza. 

Nasz zespół specjalistów wypracował technikę chirurgicznych zmian w obrębie czoła, która nie pozostawia widocznych blizn.

Rekonwalescencja po zabiegu modelowania czoła

Zabiegi chirurgiczne w obrębie czoła można połączyć z innymi zmianami w procesie feminizacji twarzy. Po operacji pacjentka pozostaje w klinice pod opieką personelu przynajmniej do następnego dnia. Dalszą rekonwalescencję przechodzi w warunkach domowych. W ciągu kilku tygodni znikną siniaki i obrzęki. Przez okres przynajmniej 8 tygodni warto zrezygnować z podejmowania intensywnej aktywności fizycznej. 

Efekty będą widoczne już w pierwszych dniach po operacji. Trzeba jednak pamiętać, że proces gojenia jest długotrwały i z każdym tygodniem wygląd pacjentki będzie się poprawiał. Dzięki mało inwazyjnemu nacięciu w skórze głowy, miejsce po operacji jest niewidoczne. Po kilku miesiącach niemal całkowicie pokrywa się włosami.

W Klinice Timeless wykonujemy od lat zabiegi feminizacji twarzy, obejmujące także modyfikacje w obrębie okolic czoła. Setki zadowolonych kobiet, doświadczony zespół specjalistów i pozycja jednego z najlepszych ośrodków w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej przeprowadzającego kompleksową korektę płci sprawiają, że można nam zaufać. Nieustannie rozwijamy nasze techniki pomagające w skomplikowanym procesie korekty płci, aby zaoferować usługi na najwyższym poziomie, kompleksową opiekę i naturalne efekty zabiegów. Wiemy, że dla osoby przechodzącej proces feminizacji kluczowe jest zadowolenie z własnego wyglądu.

  • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
  • Dr Janusz Jaworowski

    dr Janusz Jaworowski

    Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, Członek Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych. Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Od lat kompleksowo pomaga transkobietom, wykonując zabiegi FFS (feminizacji twarzy), rekonstrukcje piersi oraz operacje SRS (waginoplastykę).
    Umów wizytę