Lipofilling okolicy twarzy w ramach FFS

Lipofilling określany jest także jako transfer lub przeszczep tłuszczu. Niewielka modyfikacja rozłożenia tkanki tłuszczowej w różnych obszarach twarzy pozwala zmienić jej rysy i nadać jej bardziej kobiecy i młodzieńczy wygląd. Jest to zabieg, który przeprowadza się zazwyczaj w końcowych etapach feminizacji twarzy jako ostateczne uzupełnienie zabiegów chirurgicznych.

Lipofilling w ramach FFS to mało inwazyjny zabieg, który daje satysfakcjonujące, naturalne efekty. W nasze klinice procedurę lipofillingu twarzy dobieramy indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki, dopasowując modyfikacje do obecnego wyglądu i przeprowadzonych wcześniej chirurgicznych zabiegów feminizacyjnych.

Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest fakt, że do wypełnienia obszarów twarzy wykorzystuje się własną tkankę tłuszczową pacjentki zamiast stosowania wypełnienia chemicznego lub implantu. Pozwala to uzyskać bardziej naturalny efekt końcowy i zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych. 

Na czym polega lipofilling twarzy?

Tkankę tłuszczową potrzebną do zabiegu chirurg pobiera z innych części ciała, zazwyczaj z okolic brzucha, ud lub lędźwi. Następnie tłuszcz, odpowiednio przygotowany, jest wszczepiany podskórnie w określone obszary twarzy, wykorzystywany do wypełnienia zmarszczek lub poprawy jędrności skóry twarzy. To kosmetyczny zabieg powszechnie stosowany w procedurach medycyny estetycznej do odmładzania twarzy, powiększania policzków lub korygowania rysów twarzy, takich jak pogłębiające się z wiekiem zmarszczki i bruzdy na skórze.

W Klinice Timeless przeszczep tkanki tłuszczowej stosujemy w ramach zabiegów feminizacji twarzy. Wypełnienie bruzd, uwypuklenie i zmiana proporcji pewnych obszarów twarzy pozwalają w mało inwazyjny sposób nadać jej bardziej kobiecy wygląd.

Jak przebiega zabieg lipofillingu w ramach FFS?

Lipotransfer, jeśli dotyczy wielu obszarów najczęściej wykonujemy w znieczuleniu ogólnym. W Klinice Timeless wykorzystujemy metodę, która składa się z trzech etapów:

  • Liposukcja – tkankę tłuszczową pobiera się z dowolnej części ciała, w której jest wystarczająca ilość tłuszczu (zazwyczaj to brzuch lub górna część nóg). Po znieczuleniu i wykonaniu minimalnego nacięcia, tłuszcz odsysany jest z wykorzystaniem VASER lipo.
  • Filtracja – tłuszcz oczyszczany jest z pozostałości innych tkanek, przygotowywany do aplikacji.
  • Wstrzyknięcie – odpowiednio dobrane porcje tłuszczu są stopniowo wstrzykiwane w miejsca, gdzie potrzebna jest większa objętość tkanki. Pozwala to na właściwe modelowanie rysów i uwypuklenie obszarów charakterystycznych dla typowo kobiecej twarzy.

Wiemy, że dla uzyskania naturalnych efektów zabiegu kluczowe jest umiejętne wstrzykiwanie bardzo małych ilości tłuszczu i stopniowe jego uzupełnianie. W ten sposób przeszczepiony tłuszcz ma bezpośredni kontakt z otaczającymi tkankami, po pozwala na szybki jego wzrost i łatwiejsze wygojenie.

Rekonwalescencja po zabiegu

Przez kilka dni po zbiegu obszary twarzy z przeszczepioną tkanką będą opuchnięte i bolące. Dwa tygodnie po zabiegu wrócą normalne proporcje twarzy, a widoczne przebarwienia na skórze można ukryć pod makijażem. Po około 3 tygodniach powinna zniknąć większość siniaków i obrzęków. 

Warto pamiętać, że około 50% przeszczepionego tłuszczu wchłonie się. To naturalny proces, dlatego chirurg podczas zabiegu wstrzymuje jego nadmiar, by zrekompensować jego późniejsze ubywanie. Może to powodować uczucie nadmiernego  i nieco sztucznego wypełnienia twarzy w pierwszych tygodniach po zabiegu, jednak po pewnym czasie ten efekt zniknie i twarz nabierze właściwych naturalnych proporcji.

Lipofilling – kiedy będzie widoczny efekt końcowy?

Ostateczny efekt, po pełnym wygojeniu i wchłonięciu części tkanki tłuszczowej, będzie widoczny po około 6 miesiącach od zabiegu. Tkanka tłuszczowa, po zaadaptowaniu się w nowej lokalizacji, będzie zachowywać się i zmieniać jak ta na innych obszarach twarzy. Dlatego okresowo warto monitorować poziom tłuszczu i w razie potrzeby powtórzyć zabieg.