Feminizacja żuchwy

Feminizacja żuchwy

Kształt żuchwy ma istotny wpływ na postrzegania twarzy. Wydatna i mocno zarysowana żuchwa to charakterystyczny element świadczący o męskości twarzy. To jeden z tych obszarów wyglądu, którego chirurgiczna modyfikacja jest kluczowa dla bardziej kobiecego wyglądu i ekspresji.

Linia żuchwy kluczowa dla postrzegania płci twarzy

Patrząc na twarz drugiej osoby, zwykle nie dostrzegamy pojedynczych elementów składających się na niepowtarzalny wygląd. Postrzegamy twarz jako całość, podświadomie klasyfikując ją jako bardziej męską lub kobiecą. A to właśnie te drobne składowe mają kluczowy wpływ na płeć twarzy. Jedną z nich jest kształt i budowa żuchwy, decydująca o wizualnym odbiorze dolnej części twarzy.

Męska żuchwa jest zazwyczaj bardziej kwadratowa, masywna i wyraźnie zakończona. Mężczyźni mają zwykle większą objętość kości niż kobiety, a ich podbródek jest bardziej wysunięty do przodu. Stereotypowo te cechy są postrzegane jako charakterystyczne dla wyglądu genetycznego mężczyzny.

W niektórych przypadkach feminizacji twarzy, oprócz linii żuchwy, zajmujemy się też obszarem łączącym dolną szczękę z podbródkiem. Decyduje on o kształcie profilu twarzy.

Na czym polega operacja feminizacji żuchwy?

Szerokość szczęki zależy od różnic w budowie i ułożeniu struktur twarzy, takich jak: mięśnie, kości, skóra, tkanka podskórna i tkanka tłuszczowa. Podczas feminizacji szczęki i bródki łagodzimy te typowo męskie elementy poprzez zmniejszenie wymiarów (szerokości i wysokości) i objętości żuchwy różnymi technikami chirurgicznymi, takimi jak konturowanie i osteotomia. Celem tych zabiegów jest nadanie im miękkiego, zaokrąglonego i bardziej kobiecego wyglądu.

Zmiany w obrębie dolnej części twarzy grają dominującą rolę w postrzeganiu płci. Posiadanie określonych rysów twarzy wpływa na tworzenie tożsamości płciowej kobiety, a co za tym idzie – na zadowolenie z wyglądu, samoocenę i pewność siebie w życiu społecznym i zawodowym.

Jak przebiega zabieg feminizacji szczęki?

Modyfikacje chirurgiczne FFS kości żuchwy mają na celu zmniejszenie ich objętości i zmiękczenie linii dolnej części twarzy. W czasie zabiegu feminizacji szczęki zespół specjalistów Timeless stosuje specjalną technikę, dzięki której cała powierzchnia żuchwy może zostać poddana zabiegowi poprzez jedynie trzy niewielkie nacięcia: dwa równoległe wewnątrz jamy ustnej oraz jedno w okolicy dolnej wargi z zachowaniem odległości od zębów i dziąseł. Daje to pełny dostęp do struktur kostnych i tkanek, a jednocześnie zapobiega powstawaniu dużych blizn i chroni nerwy odpowiedzialne za czucie w szczęce i wargach. Co więcej, przyspiesza także rekonwalescencję i pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania.

Aby uzyskać dostęp do głębiej położonych struktur, specjaliści stosują metody endoskopowe. Umożliwia to pełną kontrolę nad przeprowadzanym zabiegiem chirurgicznym. Modyfikacje w obrębie szczęki i podbródka nie wpływają na funkcjonalność zgryzu i linię zębów.

Podczas feminizacji żuchwy wykorzystuje się technikę osteotomii, która polega na usunięciu nadmiaru segmentów kostnych. W klinice Timeless stosujemy technologię ultradźwiękową najnowszej generacji, która pozwala chirurgom na bardzo precyzyjne usuwanie fragmentów kości bez uszkodzenia sąsiadujących tkanek (mięśni, naczyń krwionośnych, nerwów).

Rekonwalescencja po zabiegu feminizacji żuchwy

Już po kilku dniach od zabiegu pacjentki mogą kontynuować rekonwalescencję w warunkach domowych. Siniaki goją się zazwyczaj w przeciągu kilku tygodni i wtedy jest możliwy powrót do normalnego funkcjonowania. Należy jedynie pamiętać, by przez przynajmniej 6 tygodni nie narażać się na wysiłek o dużej intensywności.

W ciągu kilku miesięcy zmiany całkowicie się zagoją i po tym czasie widoczny będzie końcowy efekt zabiegu. Na każdym etapie całego procesu feminizacji pacjentki pozostają pod kompleksową opieką naszego zespołu specjalistów.

Poznaj efekty jeszcze przez zabiegiem

Klinika Timeless od lat zajmuje się zaawansowanymi zabiegami chirurgii plastycznej w obszarze żuchwy, szczęki i bródki. Nasi specjaliści łączą doświadczenie i precyzję z osiągnięciami najnowszych technologii. Każdy z zabiegów w zakresie korekty płci jest poprzedzony serią konsultacji ze specjalistami oraz wizualizacją efektów zabiegu. Pomaga nam w tym nowoczesny system VECTRA XT, który na podstawie obrazów z kilku kamer tworzy trójwymiarowy model twarzy pacjentki.

Specjalistyczne oprogramowanie pozwala tworzyć nieskończoną liczbę wizualizacji efektów zabiegu feminizacji twarzy i ciała. Dzięki temu nasze pacjentki mogą zobaczyć, jak zmieni się ich wygląd po kolejnych zabiegach. Takie postępowanie pozwala nie tylko na dokładne poznanie potrzeb i wymagań naszych pacjentek, ale także znacznie zmniejsza obawę przed – w niektórych przypadkach – długim i skomplikowanym procesem tranzycji MtF.

Naszym priorytetem zawsze jest zapewnienie kompleksowej i najwyższej możliwej jakości opieki. W Timeless od lat specjalizujemy się w pomocy osobom transpłciowym i każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Wieloletnie doświadczenie i wybitne umiejętności naszego zespołu specjalistów pozwalają uzyskiwać naturalne efekty zabiegów FFS, co przekłada się na bardzo wysoki poziom satysfakcji naszych pacjentek.

  • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
  • Dr Janusz Jaworowski

    dr Janusz Jaworowski

    Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, Członek Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych. Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Od lat kompleksowo pomaga transkobietom, wykonując zabiegi FFS (feminizacji twarzy), rekonstrukcje piersi oraz operacje SRS (waginoplastykę).
    Umów wizytę