Feminizacja szyi i redukcja jabłka Adama

Feminizacja szyi i redukcja jabłka Adama

Feminizacja szyi i redukcja chrząstki tarczowatej krtani (jabłka Adama) są ważnym elementem całego procesu tranzycji MtF. To też jedne z najczęstszych procedur chirurgicznych prowadzonych w ramach feminizacji twarzy. Jak pokazuje praktyka, większość kobiet transseksualnych bierze pod uwagę zabiegi w obrębie szyi, decydując się na sfeminizowanie swojego ciała.

Zabieg redukcji jabłka Adama to procedura stosunkowo prosta, szybka i mało inwazyjna. Polega na zmniejszeniu rozmiaru chrząstki tarczowatej krtani, zwanej powszechnie jabłkiem Adama. Celem zabiegu jest złagodzenie linii szyi i redukcja tak charakterystycznej dla mężczyzn wypukłości krtaniowej, aby nadać im bardziej delikatny i kobiecy wygląd.

Jabłko Adama jako cecha determinująca płeć szyi

Męska szczęka i podbródek mają zazwyczaj charakterystyczny wyraźnie zarysowany kształt. Ale to mocno uwydatniona wyniosłość krtaniowa (jabłko Adama) odpowiada jednoznacznie za postrzeganie tego obszaru ciała jako charakterystyczne dla płci męskiej. Chrząstka tarczowata, tak swoista dla genetycznych mężczyzn, jest trudna do ukrycia pod ubraniem. To rodzi wiele problemów w zakresie postrzegania płci szyi u kobiet transpłciowych, ponieważ ludzie nieświadomie kojarzą tę cechę z męskością. Złagodzenie wyniosłości i skrupulatne wyrzeźbienie tej okolicy szybko daje efekty w postaci bardziej kobiecego profilu szyi.

Jak przebiega zabieg redukcji chrząstki tarczowatej krtani?

Zmniejszenie rozmiaru chrząstki tarczowatej to stosunkowo prosta procedura, która ma natychmiastowe przełożenie na bardziej kobiecy wygląd. Ważne jednak, aby przeprowadził ją doświadczony chirurg, który na bazie swojej wiedzy i doświadczenia wie, jak najbardziej zminimalizować wymiary chrząstki bez ryzyka uszkodzenia struktur wspierających powstawanie głosu.

Operację zmniejszenia jabłka Adama przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, trwa ona około 30 minut. Możliwe jest połączenie jej z innymi procedurami feminizacji twarzy, ale wykonuje się ją także jako samodzielny zabieg.

W fałdzie pod brodą wykonuje się niewielkie nacięcie – około 2 cm. Chirurg robi to stosunkowo daleko od samej chrząstki, zazwyczaj w rejonie szyjno-podbródkowym. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie ryzyka powstawania widocznych blizn oraz ma zapobiegać pojawieniu się zrostów w okolicy chrząstki tarczowatej.

W następnym kroku chirurg usuwa skalpelem lub wiertłem diamentowym nadmiar tkanki. Wymaga to sporo precyzji, doświadczenia i wiedzy anatomicznej, by nie uszkodzić sąsiadujących tkanek miękkich i strun głosowych. Po redukcji wypukłości jabłka Adama, specjalista łączy mięśnie wzdłuż i nad chrząstką, by nadać szyi odpowiedni wygląd.

Zbyt agresywna redukcja może osłabić strukturę krtani i zmienić jakość głosu. Nieprawidłowe zszycie i zamknięcie obszaru chrząstki może z kolei skutkować zrostami i widocznymi bliznami, które powodują nienaturalny ruch skóry szyi w tym obszarze. Nasi specjaliści wiedzą, jak tego uniknąć. To dlatego wybierając placówkę do wykonania zabiegu redukcji jabłka Adama i całego procesu FFS, warto polegać przede wszystkim na wiedzy i doświadczeniu specjalistów, którzy kompleksowo i indywidualnie zajmują się każdą pacjentką.

Na zakończenie zabiegu w tej procedurze stosujemy jedną warstwę szycia by zamknąć dostęp do chrząstki tarczowatej, co daje świetne efekty estetyczne.

Rekonwalescencja po zabiegu nie wymaga pobytu w naszej klinice, szwy zdejmowane są po około 9 dniach. Redukcja chrząstki tarczowatej krtani to jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów w chirurgii FFS, dzięki czemu możliwy jest szybki powrót do zdrowia. Przez kilka tygodni widoczne będą jeszcze niewielkie zasinienia w operowanym obszarze, nie przeszkadzają one jednak w normalnym funkcjonowaniu. Jedynie z wykonywaniem forsownych ćwiczeń warto poczekać około 8 tygodni.

Wygląd i układ struktur szyi i chrząstki tarczowatej będzie zmieniał się jeszcze przez około 12 miesięcy. Po tym czasie widoczny będzie ostateczny efekt.

 

Poznaj efekty korekty jabłka Adama jeszcze przed zabiegiem

W klinice chirurgii plastycznej Timeless wiemy, jak uzyskać naturalnie efekty feminizacji. Nasz zespół specjalistów dostosowuje procedurę indywidualnie do każdej pacjentki, by zapewnić dyskretnie ukryte nacięcie i zminimalizować ryzyko zrostów. Podejmujemy specjalne środki ostrożności, by ochronić obszar odpowiedzialny na powstawanie i modulację głosu.

Zdajemy sobie sprawę, że im lepiej zaplanowany zabieg, tym lepsze efekty możemy uzyskać. Dlatego każdy z procesów feminizacji twarzy jest poprzedzony szeregiem konsultacji ze specjalistami. Zaspokojenie potrzeb każdej z pacjentek w zakresie bardziej kobiecego wyglądu i ekspresji twarzy i szyi są kluczowe dla zadowolenia z efektów zabiegu. Dlatego kolejne etapy składające się na operacyjny proces tranzycji MtF są oparte na szczegółowej diagnostyce oraz wizualizacji rezultatów wprowadzanych modyfikacji.

Nasi chirurdzy korzystają z nowoczesnego systemu VECTRA XT, który tworzy trójwymiarowy model twarzy i sylwetki pacjentki. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na tworzenie nieskończonej liczby wizualizacji efektów zabiegów chirurgicznych. W ten sposób pacjentka jeszcze przez zabiegiem wie, jak planowane modyfikacje wpłyną na jej wygląd.

Pełna i kompleksowa opieka specjalistów przez cały proces feminizacji sprawia, że pacjentki czują się pewnie i bezpiecznie na każdym etapie chirurgicznej korekty płci.

 • Chirurdzy przeprowadzający konsultacje i wykonujący operacje:
 • Dr Janusz Jaworowski

  dr Janusz Jaworowski

  Specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej, Członek Światowego Stowarzyszenia Specjalistów(-tek) do spraw Zdrowia Osób Transpłciowych. Specjalista z ponad 20-letnim doświadczeniem klinicznym. Od lat kompleksowo pomaga transkobietom, wykonując zabiegi FFS (feminizacji twarzy), rekonstrukcje piersi oraz operacje SRS (waginoplastykę).
  Umów wizytę
 • Maciej Mazurek

  dr n. med. Maciej Mazurek

  Lekarz medycyny estetycznej, doktor nauk medycznych, w trakcie specjalizacji z chirurgii plastycznej.
  Umów wizytę